daniellephelan123 daniellephelan123
  • 16-09-2020
  • Mathematics
contestada

David pays $2.99 for a bag of 13 tangerines.
Find the unit price in dollars per tangerine.
If necessary, round your answer to the nearest cent.


Can you please hurry and help!!

Respuesta :

flynndoesthings
flynndoesthings flynndoesthings
  • 16-09-2020

Answer:

$0.23

Step-by-step explanation:

2.99 / 13 = 0.23

Answer Link
shetlerben9
shetlerben9 shetlerben9
  • 16-09-2020

Answer:

$0.23 per tangerine

Step-by-step explanation:

Divide 13 by $2.99...

Answer Link

Otras preguntas

What coastal region contains two mountain ranges?
pros and cons of different forms of transportation?
A car breaks from a speed of 108km/h to 72km/h during a displacement of 100m, what is its aceleration ?​
Which statement best synthesizes information from these passages? The Declaration of Sentiments was written at the Seneca Falls Convention to explain why women
which of the following projects would you use as a dictionary entry
Sara ran a race at a constant speed of 10 minutes per mile. The entire race was 10 miles long. How many minutes did it take her to finish the entire race?
What as one result of northern whites' fears of racial equality?A. Race riotsB. Plessy v. FergusonC. literacy testsD. Poll Taxes​
Since health experts say too much screen time is harmful to kids' health, how are kids supposed to stay healthy when they're stuck at home all the time and depe
What will happen if you drop a golf ball, a baseball, and a bowling ball at the same instant from the top of a tall building
What is the solution set to |x+ 5] > 7? a. x > 2 or x 2 b. x > 2 c. x > 2 or x <-12 d. x > 2 and x <-12