goselle
goselle goselle
  • 16-09-2020
  • Mathematics
contestada

Coffee is on sale for $7.99/lb.
If Callie buys 1.5 pounds of
coffee, how much will it cost?

Respuesta :

2024flattk
2024flattk 2024flattk
  • 16-09-2020

Answer:

$11.99

Step-by-step explanation:

7.99/2 = 3.995

3.995 rounds up to 4

7.99 + 4 = 11.99

Answer Link
richardruelasq19
richardruelasq19 richardruelasq19
  • 16-09-2020

Answer:

11.99 is the answer

Answer Link

Otras preguntas

It is really important that your customers are able to contact you anytime, anywhere, from any device. This suggests you should implement a(n) ________ CRM syst
Hey um is it okay if you guys help me?? TYSM FOR ALL THE HELP HEHEH (u dont have to answer both if u dont know it)
What legislation kept slavery in effect until 1930?
With determination and hard work, people can overcome difficult challenges. How do the people of Greensburg, Kansas, and Chicago, Illinois, illustrate this idea
Which pair of atoms most likely would form an ionic bond? Ca and Sr C and O K and Br
Between which two days did Kamiko observe the greatest change in air pressure? A. Sunday to Monday B. Tuesday to Wednesday C. Thursday to Friday D. Friday to Sa
I don’t understand this
PLEASE HELP ME OUT NO LINKS WHY ARE THEIR TWO WORDS FOR “We” AND “they” IN SPANISH
Which behavior is a warning sign of sulcide? improving concentration talking about feeling worthless increasing interest in activities becoming closer to family
will giv ebrainliest