skyylynnmarcano skyylynnmarcano
  • 16-09-2020
  • Mathematics
contestada

A goldsmith combined an alloy that costs $4.20 per ounce with an alloy that costs $1.90 per ounce. How many ounces of each were used to make a mixture of 200oz costing $2.36 per ounce?

Respuesta :

4Rx 4Rx
  • 16-09-2020
per ounce

hope i helped !
Answer Link

Otras preguntas

Big oof , I’m stuck again lol helpppp
Karen often finds that tasks come up unexpectedly during her day, and she has trouble figuring out how to rearrange her schedule because she changes it daily. W
Calculation (show your work)​
An airplane flying parallel to the ground undergoes two consecutive displacements. The first is 76 km at 39.8◦ west of north, and the second is 156 km at 59.9◦
Which did President Carter refuse to do in his attempt to free American hostages taken by Iran?​
An angle is formed by
Ana María habla de cómo era de niña. Rellena los espacios en blanco con la forma apropiada del imperfecto para saber su historia.
which of the following are parts of a sphere
Use the x-intercept method to find all real solutions of the equation.x^3-10x^2+27x-18=0
You are reading an informational text for English class, and you find a lot of words you don't know. Your teacher says you don't need to look up all of them in