thedefaultsuper4994 thedefaultsuper4994
  • 16-09-2020
  • Mathematics
contestada

Peter needs to sell 40 candy bars to raise money for his basketball team. He sold 16 bars last week and 18 bars this week. How many more candy bars does Peter need to sell?

Respuesta :

hdisjwjsjxhdisks
hdisjwjsjxhdisks hdisjwjsjxhdisks
  • 16-09-2020
he needs to sell 6 more!
Answer Link

Otras preguntas

use the clues below to fill in the words in the puzzle: To squeeze a gas into a smaller space
10 less than a number is 74
What themes did narthern Renaissance artists explore
The cost of 3 markers and 2 pencils is $1.80. The cost of 4 markers and 6 pencils is $2.90 What is the cost of each item?
Asia is located in which directions from the equator and from the prime meridian
Who are the Aramaeans?
38 over 14 in simplest form
What is 5/5 divided by 1/2?
A bag contains 3 red marbles, 5 yellow marbles, and 4 blue marbles. One marble is chosen at random. What is the probability that the chosen marble will be blue?
What is 7.8 × 10^5 m/h in kilometers per day? a. 3.24 × 10^10 km/day b. 3.24 × 10^8 km/day c. 1.872 × 10^6 km/day d. 1.872 × 10^4 km/day