mysticallea
mysticallea mysticallea
  • 17-09-2020
  • Mathematics
contestada

A school purchases boxes of candy bars. Each box contains 23 candy bars. Each box costs $10. How much does the school have to charge for each candy bar to make a profit of $70 per box? Write an equation where crepresents the cost of a candy bar and solve.​

Respuesta :

ImpulseYTXD
ImpulseYTXD ImpulseYTXD
  • 17-09-2020

Answer:

23 * 3.50$ = 80.50$ - 10$=70.50$

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The last step in ratifying an amendment to the U.S. Constitution requires A. a majority in a popular election vote in favor of the amendment B. three-fourths of
someone please help me
What benefits did Egypt receive as a result of the construction of the Aswan High Dam?
Need help on this math question
A taxi cab charges a $3.50 flat fee plus a $1.20 fee mile. Write an equation for the total cost, y, after riding for x miles
What is the solution of 16x-8x-12=24+20
TIMED PICTURE INCLUDED
what did Voltaire think of the Catholic Church in France?
9x+3y=12 with x as a independent variable. How can this function be written using function notation?
the tone of a functional text is usually A. chatty and witty B. objective and formal C. opinionated and forceful D. stylistic and poetic