terris2saucy155 terris2saucy155
  • 18-09-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 4 pairs of insulated gloves cost $23.96. What is the unit price of gloves

Respuesta :

fernandezmarella fernandezmarella
  • 18-09-2020

Answer:

Unit price = $5.99

Step-by-step explanation:

Let one pair of gloves = x

Since four pairs = $23.96, we have:

4x = 23.96

Using this, we have:

x = [tex]\frac{23.96}{4}[/tex] = 5.99

Therefore, unit price = $5.99

Answer Link

Otras preguntas

When you divide a whole number by a decimal less than 1, the quotient is greater than the whole number. Why?
Who is Paine referring to as the king of America who rules above?
A shoe sales associate earned $300 in August. In September she earned 8% more than she did in August. How much did she earn in September?
explain how you can solve 10+6
You find a job that pays $11.25 per hour. You plan to work a 40 hour week. What will your weekly gross pay be?
which of the following best describes the economic boom in Urban and Rural America?
Which type of marine ecosystem supports the least life and why? Intertidal Zone, Coastal Ocean or Open Ocean
A rectangle is 20 feet longer than twice its width. If its perimeter is 520 feet, find the length and the width.
The light bulb transfers electrical energy into light. What is one type of energy that is also generated that is NOT a desired effect? A) chemical B) heat C)
What is the appositive phrase in this sentence? The park, a beautiful place for a concert, was lit by colorful lanterns. a. was lit by colorful lanterns b. a b