moonlight53
moonlight53 moonlight53
  • 19-09-2020
  • Mathematics
contestada

Can somebody help me with number four plz

Can somebody help me with number four plz class=

Respuesta :

Hrishii
Hrishii Hrishii
  • 19-09-2020

Step-by-step explanation:

3.

$30.32/8 = $3.79 per gallon

4. (a)

Weight of single gallon = 41.7/5 = 8.34 pounds

(b)

Weight of 70 gallons = 70*8.34 =

583.8 pounds

Answer Link

Otras preguntas

C added to 45 as a algebraic expression
Suppose you measure the mass of a banana before it rots. You measure the mass again days later after the banana has turned black and find that the mass is less.
25x 0 30 (x-38)+950 x>38
Each lap of the track at Oak Middle School is 1/4 of a mile. Jacob jogged around the track and completed 9 laps in 30 minutes. What is the unit rate of Jacob'
Anthony is deciding between different savings accounts at his bank. he has four options, based on how frequently interest compounds. which should he choose if h
which reaction is exothermic
HELP PLEASEE!!! Use complete sentences to describe how a postulate becomes a theorem.
After unifying China, why did Shi Huangdi divide the country into military districts?
How do you tell whether the ratios form a proportion
How to find the area and perimeter of a figure?