morea65 morea65
  • 20-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mariyah bought 5 yards of fabric and a spool of thread for $22.75. If the spool of thread cost
$1.50, how much did the fabric cost per yard?

Respuesta :

tneuro tneuro
  • 20-09-2020
Answer: $4.25

Process:
22.75-1.50=21.25

21.25 divided by 5= $4.25 per yard

Mark me as brainliest pls

Good luck
Answer Link

Otras preguntas

The width of a rectangle is 8 inches less than the length. The area is 153 square inches. Find the length and width of the rectangle.
What does matter mean?
How do roots get sunshine?
What role did the Berlin airlift play in the Cold War? Select all that apply. It allowed the USSR to expand its influence across Germany. It brought the Allies
why is heresy against the church such a serious crime
complete the equation a^1/2×a___=a
Plz Help Me !how do you calculate the difference between mode and absolute deviation
When does market failure occur? a. when a company goes bankrupt c. when the money supply increases at a faster pace than output b. when the amount of public go
why was the days of the week named what they are
Last week we got 3.5 inches of snow. Six-tenths of an inch melted before another storm added 8.3 inches. Since then we have lost 4.2 inches to melting or evapor