AbCdEfGjKlMOpQStUWYz
AbCdEfGjKlMOpQStUWYz AbCdEfGjKlMOpQStUWYz
  • 20-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store charges $1.49 per pound of bananas. Use a unit rate to find the price of 3 pounds of bananas.

O $2.98
O $2.49
O $4.49
O $4.47​

Respuesta :

shinchan69
shinchan69 shinchan69
  • 20-09-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

Price if 1 pound of bananas=$1.49

Price if 3 pounds of bananas=3x$1.49

=$4.47

Answer Link

Otras preguntas

What efforts of the fascist governments to control the thoughts and actions of its people
The temperature of an oven went from 360° to 280°. What was the percent decrease in temperature to the nearest percent? A. 22% B. 29% C. 80% D. 130%
Which statement about British Parliament is correct? A. The House of Lords consists of individuals with aristocratic titles. B. The House of Commons today is ab
Which sentence uses possessive personal pronouns correctly? A. Have you seen the cat and its kittens? B. Their's is the one on the right, under the box. C. Stan
at a local pizza parlor, the large pies have a diameter of 16 inches. each large pie can be cut into either 8 slices or 12 slices based on customers preference.
What effect did Rome's expansion have on its economy? It hurt citizens who lost their jobs to cheaper labor that was available from newly acquired land. It hur
Early Spanish explorers in the South and the West were seeking wealth rather then new homes. True False
List the levels of organization that form the stomach.
the product of 8/15,6/5 and 1/3 is
how were greek myths and religion connected