maricelavergara maricelavergara
  • 16-09-2016
  • Mathematics
contestada

Olivia ordered 24 cupcakes and a layer cake. The layer cake cost $16,

and the total cost of the order was $52. What was the price of each

cupcake?

Respuesta :

Julianna120
Julianna120 Julianna120
  • 16-09-2016
Each cupcake cost $1.50
Answer Link
XxAlicekaguraX
XxAlicekaguraX XxAlicekaguraX
  • 16-09-2016
first minus 16 from 52 so you have 36 then divide 36 by 24 and your answer is 1 dollar and 50 sense 
Answer Link

Otras preguntas

someone pls me out with this problem. Divide m2n2/p3 by mp/n2
Reread Paragraph 3. Roosevelt's argument is that "our greatest primary task is to put people to work." Which statements are claims made by Roosevelt in Paragr
please helppppppppppppppppppppppppppppppppp 11/12 - 7/9
If C is the hypotenuse of the right triangle ABC with sides A, B, C, and A=12, B=5, then C= ?
Rachel is driving from New York to Dayton Florida a distance of 1034 miles. How Much Time Is Saved By Doing The Trip At An Average Speed Of 60mph as compared wi
where will the image of the paper clip appear to the observer
Write the equation of the line that passes through the point (2, 6) and is perpendicular to the line x = 4
In order to end the recession in the early 1990s, President Clinton decreased government spending. increased government spending. made the government less like
The presence of AIDS in a community often increases its level of poverty. What is one of the main reasons for this? A. Poor government B. Lack of relationships
Camera one stop measure a poster for him but he only has a sheet of paper that is 8 1/2 by 11" he lays the long edge of the paper along the long at all the frie