h8ekarcla7inr
h8ekarcla7inr h8ekarcla7inr
  • 18-09-2016
  • Mathematics
contestada

iona's favorite peaches are 2.50 per pound at the local farmer's market. she bought 3.5 pounds of the peaches. how much did she spend?

Respuesta :

sleepydere
sleepydere sleepydere
  • 18-09-2016
1 lb = $2.50

3.5 lbs = $x

3.5 x 2.50 = x

3.5 x 2.5 = $8.75
Answer Link

Otras preguntas

The Han period also saw the development of two powerful philosophies that are still popular in China today: Confucianism and Taoism. Confucius, the founder of C
Determine whether the set of numbers in each table is proportional. If the relationship is proportional, identify the constant of propertionality. Explain your
3. List 3 things you should consider when choosing a career.
You and your friend read a book about three animals that travel hundreds of miles to find their way back home. They face danger, illness, and injury, yet eventu
Please help me from 1 to 10 please
Lisa bought a bracelet for $20.50, a scarf for $8.75, and socks for $6.25. How much money did she spend?
What is CD? O 6 units O 12 units O 18 units O 24 units
I NEED HELP AS FAST AS POSSIBLE Which of the following New Mexican groups has a slightly above-average population by percentage as compared to the entire United
Forming a hypothesis is the first step of the scientific method.
name any five diversity issues that affect the fashion industry​