jspaumang93
jspaumang93 jspaumang93
  • 20-09-2016
  • Mathematics
contestada

If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce? A. $.45 B. $3.60 C. $2.59 D. $.15

Respuesta :

wildog33 wildog33
  • 15-11-2018

    The answer would be D, you have THREE 24 oz. cans which is the equivalent to 72 oz.  and $10.80 divided by 72 is 15 cents.

Answer Link
akopytin1316
akopytin1316 akopytin1316
  • 17-02-2020

Answer:

D. $.15

Step-by-step explanation:

well you do 3 times 24, which iis 72 and then you do $10.80 divide by 72

and that would be $.15

Answer Link

Otras preguntas

The graph of the parent function f(x) = x3 is translated such that the resulting graph can be represented by the function g(x) = (x – 1)3 + 1. Which is the grap
What is the approximate value of K? Use the law of sines to find the answer. A.) 2.9 units B.) 3.8 units C.) 5.1 units D.) 6.2 units
A new organism has been discovered. This organism has a bilaterally symmetric unsegmented body. It's capable of moving on its own with a muscular appendage and
Factor 30v^3x^6-24vx^2y^4
who is King John history ​
who is King John history ​
does anyone know this​
Read the sentence and answer the question below: The surreptitious, or secret, recordings made by the high school seniors resulted in several employees being fi
Write a hypothesis that answers the lesson question, “While observing a chemical reaction, how can you tell which reactant is limiting?” Hypothesis: If a subst
During which conditions would a river most likely develop? When evapotranspiration exceeds precipitation When it rains more than it snows When precipita