Mhiatt2247 Mhiatt2247
  • 20-09-2016
  • Mathematics
contestada

If 3 apples cost 6$, how much does 1 Apple cost?

Respuesta :

iipotato22 iipotato22
  • 20-09-2016
Each apple would cost 2 dollars 

Answer : 2 dollars each
Answer Link
Lolo2376
Lolo2376 Lolo2376
  • 20-09-2016
$2 because 2, 4, 6 and that is three counts of two so that means each apple would cost $2
Answer Link

Otras preguntas

Which statements describing how Renaissance ideas spread beyond Italy are true?Choose all answers that are correct. A. Pilgrims on their way to the Holy Land of
If the two lines 2x + y = 0 and y = 3 are plotted on a typical xy coordinate grid, at which point will they intersect?
0.2^x= 25 Solve to find x Show steps
Describe four real-life examples of the results of scientific investigations
The cotton gin changed agriculture in the south by
round to the nearest ten and hundred 829
what event ended the cultural revolution a) economic collapse B) Deng Xiaoping rise C) nationwide famine D) Mao zedong's death
Many of the people who have come to Mexico City have ended up living in areas _____.
The relationship between a and b if a+b=0
8 students share 5 square pieces of cake equally. How many does each student get?