oua4yel1catsum
oua4yel1catsum oua4yel1catsum
  • 20-09-2016
  • Mathematics
contestada

if 2.4 lbs of peas costs $1.92 what does 1 lb cost?

Respuesta :

lauren713 lauren713
  • 20-09-2016
1 lb cost $0.8

Step:
-Divide 1.92 by 2.4
Answer Link

Otras preguntas

How long is a rectangular field with a width of 3/5 mile and an area of 21/50 square mile?
Shirts are $9 each. You have a coupon that saved you $5 off your purchase. How much will it cost you to buy 6 shirts?
a triangle has sides with lengths of 5x-7, 3x-4, and 2x-6. what is the simplified expression for t h e perimeter of the triangle?
How long is a rectangular field with a width of 3/5 mile and an area of 21/50 square mile?
List, in order, the tRNA anticodons that are complementary to the mRNA sequence AUGCAUGCAAGUUAG
What kinds of substances besides water can be involved in hydrogen bonding?
how many tens are in 800
When making a guess and retesting this information, a theory or ___________ may be formed which explains why something has occurred or what it may look like?
Karen is 6 years older than her sister Michelle, and Michelle is 2 years younger than their brother David. If the sum of their ages is 62 , how old is Michelle
Sean sold 4 more boxes of candy for the school fundraiser than Marta. The sum of the boxes they sold was 22. How many boxes did each sell?