mariana6449
mariana6449 mariana6449
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada


Can someone help btw I have to show work

Can someone help btw I have to show work class=

Respuesta :

ryancjohnson837
ryancjohnson837 ryancjohnson837
  • 16-10-2020

Answer:

$0.28

Step-by-step explanation:

1.12/12=0.93333333

0.93333333x3=.28

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 16-10-2020

Answer:

The cost of 3 eggs is $.28

Step-by-step explanation:

We can use unit rates to solve

$1.12/ 12 = .0933333333 is the cost of 1 egg

Multiply by 3 to get the cost of 3 eggs

.0933333333  *3 = .28

The cost of 3 eggs is $.28

Answer Link

Otras preguntas

The rain forest canopy has trees of varying heights growing to reach the sunlight. What kind of interaction does this demonstrate? symbiosis competition commen
how find the sum of (6x2y + 4xy2 − 2y3 + 6) + (x2y + 3y3 − 5)
Whats 23/4 as a mixed fraction?
P(x) = x2 – 1 and q(x)=5(x-1), which expression is equivalent to (p – q)(x)?
After the Norman invasion of England, the French-speaking Normans were the overlords, the clergy, and the scholars; the Anglo-Saxons were the subjects. -True -F
5. You just bought a new hard drive for your computer. You plan to use this as a secondary hard drive to store all your UMA files. Once installed, what needs t
let f(x)=6-2x. find f(-5)._____
Which of the following is an example of an open-ended question? Who is your favorite player? Do you know Willie Mays’ career batting average? Why do you thin
Which is more precise 37g or 37.0g?
Find the coordinates for the center for this circle. (x 3)² (y - 5)² = 25