allenm6270
allenm6270 allenm6270
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

If HEB sells grapes for $2.99 per pound and you purchase 2 3/4 pounds of grapes, what is the cost of the grapes?

Respuesta :

davidr1646 davidr1646
  • 16-10-2020

Answer:

$32.89

Step-by-step explanation:

2.99*11

Answer Link

Otras preguntas

how are si units used in the United States?
Congress instituted the reconstruction finance corporation to loan money to
How did the rise of nation-states make sea exploration possible? a. New kings wanted their people to live in other lands. b. To be a country, nation-states must
Find the ordered pairs for x and y intercepts of the equation 3x - 2y =18
Why might someone choose to use the y-intercept and the slope to graph a line?
what numbers multiply to make 16 and add to give you 16
What important role do third parties often play in US national elections?
Three hundred Spartans made a famous stand against the Persian army in the name of freedom at _
What was the purpose of the Open Door Policy?
Solve the equation for a. Write a reason for each step. a-3b=b+7