pinkslimer1708
pinkslimer1708 pinkslimer1708
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

Kaylee bought 4 chicken wings for $8. What was the cost of the wings in dollars per wing?

Respuesta :

btlindley21107
btlindley21107 btlindley21107
  • 16-10-2020

Answer:

2$

Step-by-step explanation:

2 x 4 = 8

hope this helps

Answer Link
KayKaySmartGirl
KayKaySmartGirl KayKaySmartGirl
  • 16-10-2020

Answer:

The answer to this question is that: each wing was $2

Step-by-step explanation:

The reason for this is because, you take the amount that she paid and divided that by the amount of wings that she bought.

Answer Link

Otras preguntas

Should colleges accept students with high test scores or students with strong extracurricular backgrounds? How can this thesis statement be improved? The colleg
identify a benchmark to find the equivalent percent for 6/10
which sentence below contains a correctly used modifier in italics A) joe looked SAD at his broken bike B) the sauce tasted BITTERLY & I couldn't swallow it
is 1/6 greater or less than 1/3
What is the variable equal in the equation ten less than 3 times a number is the same as the number plus 4?
R÷10+4=5 what does R euqe .
r=6km solve for m? I do't understand these types of math problems
What Roosevelt proposal does this political cartoon refer to? (4 points) court-packing plan old-age pension system financial reforms labor legislation
what body of water surrounds Greece
What is m=6a+9ak solve for a