angelysa08
angelysa08 angelysa08
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

Trevor bought 5 packages of cake mix for $22.50. How much would 8 packages of cake mix cost?

Respuesta :

Dapluggin
Dapluggin Dapluggin
  • 16-10-2020
180 if im not mistaken
Answer Link
ILovePenguins00
ILovePenguins00 ILovePenguins00
  • 16-10-2020
Answer: $36.00

Explanation: First you need to figure out the unit rate:
$22.50 divided by 5= 4.5

Then you have to multiply the unit rate by 8 to find out the answer:
4.5x8= 36

Hope this helped!
Answer Link

Otras preguntas

how do I simplify -4c+7-2k+5c+6k+c-3+c
Opposite of a number always sometimes or never be greater than the number itself?
A germ cell of an organism has 60 chromosomes in it. It undergoes meiosis, and at the end it produces four daughter cells. What is the number of chromosomes in
when was the Declaration of Independence signed
a dictionary measures 24 centimeters by 20 centimeters. The ratio of its length to its width is about _ to 1
What is 47/45 in simplest form. I feel so stupid
Glenn budgets 1/6 of his weekly allowance for entertainment. Glenn's entertainment bill is 29. What is his weekly allowance?
A number with one or more digits to the right of the decimal point is called a ???????????? THE ANSWER COULD BE A DECIMAL. DIVIDEND. DIVISOR. EQUIVALENT F
in 25 years, how much movement will result from a fault that slowly slips 1.5 centimeters per year?
What are 2 religions that would prohibit blood transfusions?