graciepelizondo graciepelizondo
  • 16-10-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells cheese for $0.48 a pound. What would be the price for 6 pounds of cheese?

Respuesta :

ace0023 ace0023
  • 16-10-2020

Answer:

$2.88

Step-by-step explanation:

0.48×6=2.88

os the right answer

Answer Link
aveodell aveodell
  • 16-10-2020
$0.48 x 6 pounds = $2.88
Answer Link

Otras preguntas

True and false trench warfare caused a stalemate because neither side could advance
if one fourth of a number is added to 5 then their sum equal to 25 find the number​
A certain ion with a + 2 charge contains 24 electrons and 51 neutronswhat is the atomic mass of this ion in AMU? PLEASE help me :(
What is the name of the best selling gum in the united states?.
The major advantage of the benzodiazepines over the barbiturates seems to be the.
solve the linear system using substitution y - 5 = x 4x - y = 4
If sin∠E = cos∠F and m∠E = 43°, what is m∠F? Question 9 options: 137° 90° 47° 43°
The total cost of an eraser, 2 similar pens and a ruler is $13. The total cost of 2 similar erasers, a pen and a ruler is $11. The cost of 3 erasers is the same
Which of the following isotopes should be expected to be radioactive?Select one:a. Ab. Bc. Cd. D​
Can you please elaborate on this question? I'm unable to visualize what has been told.