rmsyuf4w44
rmsyuf4w44 rmsyuf4w44
  • 17-10-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $1.15 per pound. Jose bought 2.4 pounds of bananas. How much did it cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-10-2020

Answer:

$ 2.76

Step-by-step explanation:

Hi there !

1 pd ........... $1.15

2.4pd .........$ x

x = 2.4×1.15/1

= $ 2.76

Good luck !

Answer Link
manissaha129
manissaha129 manissaha129
  • 23-01-2021

Answer:

Bananas cost $1.15 per pound

Cost of 2.4 pounds of bananas

= $(2.4×1.15)=$2.76

$2.76 is the right answer.

Answer Link

Otras preguntas

2(3y + 4 + 2) = 196 − 16? What is the value of Y? A 26 B 28 C 30 D 32
A book is falling from the top shelf of a bookcase. Which statement correctly describes the change in the energy of the book?
What principle is expressed by the latin phrase e pluribus unum?
What were some of the biggest challenges facing labor in the second half of the nineteenth century?
regional urban centers face these challenges
which of the following should be a speaker most avoid in order to give an effective speech? A. logical fallacies B. repetition C. the use of metaphor D. the use
in a 30-60-90 right triangle if the hypotenuse is 8 what are a + b?
Enzymes belong to the macromolecule class called __________________. the monomers of this type of molecule are called made up of many subunits called __________
.   Graphics are particularly helpful for two-thirds of an audience since many people are         A. active listeners.   B. visual learners.   C. casual observ
Which is the function represented by the table?