kitanamcgee11 kitanamcgee11
  • 17-10-2020
  • Mathematics
contestada

Darrius bought 3 gallons of ice cream for $9.50 how much will it cost him if he wants 7 gallons?

Respuesta :

thatonemysticguy thatonemysticguy
  • 17-10-2020

Answer:

Its going to cost him 22.167

Step-by-step explanation:

Divide $9.50 by 3 = 3.167

multiply it by 7= 22.167

Answer Link

Otras preguntas

A user calls the help desk reporting that a laptop with Linux freezes on startup and displays kernel panic. What could cause this problem
solve pls brainliest
Which statements correctly describe the Great Wall? Select all correct answers. It can be seen from the moon. It was built to protect Qin's empire from foreign
hich of the following is NOT a lifestyle risk factor for cardiovascular disease? A. physical activity B. obesity C. diabetes D. tobacco use Please select the be
The diagram shows an ocean food web. Which organism is a primary consumer? krill elephant seal Killer whale Elephant seal O squid O penguin Penguin Leopard seal
Every week, Adam walks one mile each day for 4 days of the week. He can usually walk one mile in about 14 to 16 minutes. Estimate the number of minutes Adam wil
On Saturday I went to a film that started at 5:15 pm and finished at 7:52 pm, how long was the film?
giving brainly, show work! teacher said this was wrong, specifically the sheldon calculations part, so what's the correct answer?​
List these atoms in order of decreasing electronegativity: Cu, Cl, K
Write the equation of the line in slope-intercept form. Passes through the points (15, 3) and (–11, 16)