colemanjacory colemanjacory
  • 19-10-2020
  • Mathematics
contestada

Chloe bought three pounds of strawberries for $16.80. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?

Respuesta :

tealandblackdress201 tealandblackdress201
  • 19-10-2020

Answer:

$5.60

Step-by-step explanation:

Each pound of strawberries costs $5.60.

To solve: $16.80 divided by 3

Answer Link

Otras preguntas

What items wete products that europeans wanted from the americas
PLEASE HELP!! what is the domain of the function below???
In the story the most dangerous game what is the game that zaroff hunts
I need help ASAPIn many multicellular organisms, organ systems interact in order to achieve a stable internal environment within the organism. What is the func
The statement "I won't give Roberto such a tight deadline again" reflects the ______ component of an attitude.
Which area formula or formulas show(s) a joint variation?I. V = s^3II. A = b x hIII. C = πd (this is the pie symbol next to the d)a) I, II, and IIIb) III onlyc)
In germline cells, when does DNA replicate?
Line AB passes through points A(–6, 6) and B(12, 3). If the equation of the line is written in slope-intercept form, y = mx + b, then m = – and b = .
How does newtons law explain why a book on a desk does not move
Which word has the storngest connotation to replace poor, misirable,substadard,dissapointing or unfortinate