samiramonique1 samiramonique1
  • 19-10-2020
  • Mathematics
contestada

Grant drove his car for 417 miles on 15 gallons of gas. How many miles per gallons does Grant's car get?

Respuesta :

pinkflowerslr
pinkflowerslr pinkflowerslr
  • 19-10-2020

Answer:

27.8

Step-by-step explanation:

417 divided by 15 equals 27.8 miles per gallon

Answer Link
mahdhizulfiquar
mahdhizulfiquar mahdhizulfiquar
  • 19-10-2020

27.8 mpg

this question is very easy to tackle:

miles/ gallon

/ = per

so

417/ 15

27.8 gallons

hope this helps:)))))

Answer Link

Otras preguntas

2. When do you leave home for school?​
4 Pens for $2.70. How much would 10 pens cost? ( Unit Price)
Lee el articulo y después escoge el mejor consejo según el articulo. Read the article and then choose the best advice based on the article Estoy en Santo Doming
f(x) = 2x +1 g(x)= x^2-1
A 9-foot roll of wrapping paper costs $4.59. What is the price per yard?
What is the difference between a CBC and a CMP? A. A CBC checks some components of major cells in the patients blood while a CMP test several different substanc
Graph f(x) = 3/2x +2
5. True or False?The Mississippi River is (are) an important waterway for trade between the United States and Canada.​
Which phrase from the text uses a hyphen correctly? A: the Nobel-Prize-in-Literature B: The prize-winning writer C: critics and book-buyers alike D: The African
Cookie recipe calls for one cup of white sugar and 3 cups of brown sugar right in equation that shows the relationship of the amount of white sugar to the match