carriedesselle carriedesselle
  • 19-10-2020
  • Mathematics
contestada

six-pack of Pepsi costs $4.18. At this rate, how much should 33 cans cost?

Respuesta :

Flamu
Flamu Flamu
  • 19-10-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

set up a proportion

6/4.18 = 33/x

137.94 = 6x

x = $22.99

Answer Link

Otras preguntas

Joe was brought up in a household in which both of his parents worked outside the home, and both they and the children shared responsibilities for housework. wh
Geometry math question no Guessing and Please show work
What is a carbohydrates
Write the equation for the graphed function. I worked out y = 5 - 4 (x + 4)^2 but that isn't right. Any help would be appreciated.
Which sentence uses italics or quotation marks correctly? A. Kendall looked up this article in the Readers' Guide to Periodical Literature. B. Her book report i
How many oxygen atoms are there in the product 6Ca+4PO4 --> 2Ca3 (PO4)2?
All forms of communication have a(n) _____ built into them.? A. bias B. Mercator projection C. map D. audio component
help me solve 34 please
i need help on this plz
At a certain factory, 10 percent of the staplers produced on monday were defective and 2 percent of the nondefective staplers were rejected by mistake. if 90 of