ummmhelpmeh ummmhelpmeh
  • 20-10-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost for Brand A that cost $3.84 for 16 oz?
$0.25/oz
$0.24/oz
$0.33/oz

Respuesta :

valorkapps2019
valorkapps2019 valorkapps2019
  • 20-10-2020
Answer: $0.24

All you do is divide $3.84 by 16
I used a calculator for the math equation but that’s all you do
Answer Link
ctpotter3 ctpotter3
  • 20-10-2020
The answer is 24 Because I divided by 3.84 you divide 16 and you’ll get 24
Answer Link

Otras preguntas

will give brainliest!!!!!!!!!!!!!!!!
kesler science plate boundaries assess it part 2
Explain the following five (5) purposes of networking legislation: a.File and Data Sharing b.Resource Sharing c.Data Protection and Redundancy d.Internal Commun
kesler science plate boundaries assess it part 2
Evaluate the algebraic expression for the given values of each variable pr-s at p=8, r=1, s=4
Please help! It's due in 20 minutes! 1. Complete the table to summarize what you know about each rocket: (3 points: 1 point for each row of the chart)First rock
Drag the appropriate items to their respective bins. Substance cellophane tape cookies nitrogen acid rain hydrogen peroxide, H₂O2 Mixture a mango ​
(8.4 x 103) -(1.3x103) in standard form
how represent vector quantities are represented graphically?
How did Roosevelt interact with average Americans and how did it make them feel