rachelolayinka315
rachelolayinka315 rachelolayinka315
  • 20-10-2020
  • Mathematics
contestada

Taylor buys dog food for $1.25 a pound. How much will he pay for 8.6 pounds of dog?

Respuesta :

NutellaQueen
NutellaQueen NutellaQueen
  • 20-10-2020

Answer:

Taylor will pay $10.75

Step-by-step explanation:

If 1.25 PER/for each/for one pound that means you would multiply. So the equation is 8.6 x 1.25 = 10.75

Hope that helps and have a great day!

Answer Link
JK10 JK10
  • 20-10-2020

Answer:

10.75

Step-by-step explanation: 1.25 times 8.6 is 10.75 so that is the answer.

Answer Link

Otras preguntas

How do you do y divided by 9=12?
how many stars are there in america's flag ?
why does the earth not lose its heat as quickly at night as the moon does?
What is 32 over 48 simplified and with what numbers
one number is 6 more than another.  Their product is is 520.  Find the numbers
a population decrease from 404 million to 288 million .which of the following is the percent decrease of the population
What is 32 over 48 simplified and with what numbers
What is 32 over 48 simplified and with what numbers
one number is 6 more than another.  Their product is is 520.  Find the numbers
why does the earth not lose its heat as quickly at night as the moon does?