Jeremyragland128 Jeremyragland128
  • 20-10-2020
  • Mathematics
contestada

Jason bought a soft drink for 3 dollars and 4 candy bars he spent a total of 11 dollars. How much did each candy bar cost

Respuesta :

lizziepye507 lizziepye507
  • 20-10-2020

Answer:

2$

Step-by-step explanation:

Answer Link
prestonpham101
prestonpham101 prestonpham101
  • 20-10-2020

Answer:

2 dollars each

Step-by-step explanation:

11-3=8, 8 divided by 4 bars is 2. Therefore, the answer is 2 dollars each.

Answer Link

Otras preguntas

explain how scientists know what stars are made of.​
5. The diameter of OZ is 5 in. What is its area in terms of pi
A school basketball team spent 44% of its fundraiser earnings to purchase new uniforms. What fraction of the fundraiser earnings was spent on new uniforms?
1. Both of the Articles of Confederation and the Constitution
A line passes through the point (-4, -6) and has a slope of – 2. Write an equation in point-slope form.
describe the composition of each transformation.
a squirrel 15 feet up a tree. He then runs 8.26 feet down the tree. How much further does the squirrel need to go before reaching the ground? 7.36 feet 7.26 fee
Which is an example of a scalawag?
What have we learned that explains how General Grant could continue to fight after losing battle after battle?
What is the reason behind the theory of why Denver and the high plains are so much higher then the surrounding area?