lunacoco2020 lunacoco2020
  • 20-10-2020
  • Mathematics
contestada

Kendall says that $4 for 3 pencils is a unit rate.explain if that is correct

Respuesta :

chemicalpickle chemicalpickle
  • 20-10-2020

Answer:

that's not right

Step-by-step explanation:

unit rate is amount of $ for 1 pencil

Answer Link

Otras preguntas

The purpose of feedback is to determine whether a message was​ ________. a. received b. verbal or nonverbal c. received and understood d. worth sendin
Why might it be fair to say that no one won the battles of the somme or verdun?
What is the value of the expression (2^4)^2?
Solve log(x^2-6)=1+log(x-3).
What prefix means listen?
After you enter the details for the first selected recipient in the New Address List dialog box, click _______ to add another recipient. A. Find B. New E
Calculate the amount in grams of Na2CO3 needed to react with HCL to produce 120g NaCl
Jody found a $88 pair of sandals marked 20% off. what is the dollar value of the discount?
What factors allowed Jamestown to survive its initial struggles
How does the word astronauts function in the sentence nasa gave the astronauts a course correction?