Three friends go grocery shopping together, and each buys the same kind of

oranges. LaMar buys 2 pounds (lb) and pays $1.00. Enrico buys 4 pounds and

pays $2.00. Anna buys 3 pounds and pays $1.50.

Respuesta :

Answer with step-by-step explanation:

I don't really get the question, but I'm assuming that you want the answer for how much money is one pound of oranges. If so, here are my calculations:

Answer: $0.50

$1.00 ÷ 2 = $0.50

$2.00 ÷ 4 = $0.50

$1.50 ÷ 3 = $0.50

Hope this helped!

Answer:

what

Step-by-step explanation: