itsamandaaaa itsamandaaaa
  • 16-11-2014
  • Mathematics
contestada

sharika bought 9.16 gallons of gasoline prices at $1.99 9/10 per gallon. Estimate the total cost.

Respuesta :

superkoopasirf
superkoopasirf superkoopasirf
  • 16-11-2014
To estimate the total cost, I would say that it is roughly $2 per gallon, and she is buying roughly 9 gallons, so the total cost ≈ 2 x 9 = $18.
Answer Link
hickiejoe hickiejoe
  • 16-11-2014
9.16 * 1.99

= 9.16 * 1
+ 9.16 * 0.99 = around 9.07

9.16 + 9.07 = 18.23

$18.23

Answer Link

Otras preguntas

Sometimes readers of poems equate the speaker with the author. In Carl Sandburg's poem "Grass" why do readers know that the speaker cannot be the author? The sp
Evaluate the expression 5p for p=2
What relationship exists between N and K ? Given: KLMN is a parallelogram.
What was the main source of income that fueled the city of Tulsa?
The most common form of union in which there are multiple partners within a relationship is when a man has multiple wives, but the least common is the opposite
b) The cheerleaders and the football team sold 480 raffle tickets to raise money for the cheerleader uniforms. The football team members sold twice as many tick
what community resources could be used for an ice and wind storm
a 50 kg boy runs at 3 m/s. how much momentum does he have
At John Doe High School, students take many required courses, including Latin, history, humanities, mathematics, and science. The students study those disciplin
Put the steps of the decision-making process in the correct order. 1. Step 1 Gather data. 2. Step 2 Analyze choices. 3. Step Make the decision. 4. Step 4 Evalu