Respuesta :

Answer:

3.7 dollars per lb

Answer:

$3.70 per lb

Step-by-step explanation:

It's asking how much money for one pound. So, right now the equation is

18.5=5lbs

divide by 5 on both sides

3.7=1lb

so, $3.70 per lb