jaydenpac256 jaydenpac256
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

Which product is the better deal 60 oz for $7.20 or 75 oz for $8.25

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 16-11-2020

The better deal

Would be the lowest cost per ounce.

Divide total cost by total ounces and compare them.

7.20/60 = 0.12 per ounce.

8.25/75 = 0.11 per ounce.

75 ounces for 8.25 is the better deal

Answer Link

Otras preguntas

If a virus suddenly destroyed your hippocampus, what effect would it have on your performance in school
Edinberry's, a restaurant located in south texas, offers a variety of foods and entertainment opportunities to its customers. the restaurant is famous for its f
What is the pressure exerted by 3.00 mol of ar gas with a volume of 50.0 l at 25.0ºc (298.2 k)?
25 points!!!!!! PLEASE HELP UGHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH
write an adjective for each noun dog boy feet mom
Simplify completely quantity 2 x minus 24 over 8.
Distance between two points
An equation is shown 5x + 3x = 5x + 15/2. What value of 3x makes the equation true?
How did Shakespeare achieve an elevated social status
Explain the properties of a figure that are preserved under a translation, reflection, or a rotation.