Which deal is a better buy? How do you know? True-Mart is advertising a back-to-school sale on pencils. A pack of 30 sells for $7.97, whereas a 12 pack of the same pencils cost $4.77

Respuesta :

Answer:

a pack of 30 is a better deal

Step-by-step explanation:

you know because if you were to double 12 to get to 24 and doubled that same price it would cost more than 30 pencils and you would get less