hugs4lud
hugs4lud hugs4lud
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

A pizza has 8 slices and papa gino's sells the whole pizza for $16. What is the unit rate for a slice of pizza?

Respuesta :

lavamatt06
lavamatt06 lavamatt06
  • 16-11-2020

Answer:

It would be $2 per piece, because 16 divided by 8 is two.

Step-by-step explanation:

Answer Link
haileychesoli
haileychesoli haileychesoli
  • 16-11-2020

Answer:

The asnwer is $2 because 16 divided by 8 is 2

Answer Link

Otras preguntas

What is the change in Greenland's ice from 2010 to 2011? Is the change positive or negative?
In an elastic collision, ________. A. an individual molecule in the collision never loses energy B. the molecules involved in the collision move in a circular m
What is the expression? the sum of a number and 5, all divided by 6
Five more than the product of a number and four is seven
Is it a function or not a function?
Saber vs Conocer: Please help me with these five questions!
Which type of rock does Florian predict these pieces will change into when subjected to heat and pressure?
Can someone help me pls
a car moved 120km to the north. what is its displacement?
TRUE OR FALSE, I would be so happy pzl help0 me 6) The amount of work done on an object depends on the final speed of the object 7) 1 Horsepower (hp) is equal t