shakakqk67 shakakqk67
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

Pencils sell for $2.98 per dozen. A teacher bought 288 pencils for his classes. How much did the pencils cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 16-11-2020

the anser is $71.52  

Step-by-step explanation:

divide 288 by 12 than multiply by 2.98

Answer Link

Otras preguntas

Can you help me please
if you read the diary of Anne Frank can help me with a question what was the religious celebration that Anne Frank wrote in her diary help
HELP ASAP A triangular prism. The rectangular sides are 2 centimeters by 13 centimeters, 12 centimeters by 2 centimeters, and 5 centimeters by 2 centimeters. Th
Find the distance between the two points rounding to the nearest tenth (if necessary). (-1,5) and (4, -7)
i cant see my rank what is it dont even think it can update! someone help!
The diagram represents two statements: p and q.Which represents regions A, B, and C? A) p v qB) p -> qC) q ^ pD) q -> p​
1. For the reaction below, which change would cause the equilibrium to shift to the right? CH.(g) + 2H,S(g) + heat CS,(g) + 4H,(g) (a) Decrease the concentratio
hey! please help i’ll give brainliest!
Find the value of x.
PLLSSS I NEED HELPPP NOWWW FOR TEST The Supreme Court under Chief Justice John Marshall influenced the United States history in that the Court a stimulated the