mathildas2009
mathildas2009 mathildas2009
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells liver for $6.16 a pound. To the nearest cent, what is the cost per ounce of liver. Round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

alexandraguiler
alexandraguiler alexandraguiler
  • 16-11-2020

Answer: .39

Step-by-step explanation:

Answer Link
maci1113 maci1113
  • 16-11-2020
39... you would have to do 6.16 divided by 16 since there is 16 ounces in a pound. boom
Answer Link

Otras preguntas

what served as building blocks in African society
Beowulf's __________ is revealed when he refuses to use weapons to fight the monster Grendel. A) empathy B) self-assurance C) embarrassment D) faithfulness
5 pounds = ? ounces show work 6th grade style 6 quarts = ? fluid ounces 9 liters = ? milliliters
“Does remembering bad things that happen to us lead to hope or despair?”
Francis earns $3.50 an hour mowing lawns. He also gets a $10.00 a week allowance. Bella earns $5.25 an hour babysitting and spends $11.00 a week on books. If Fr
Which statement best describes the caste system?    need help asap so i can go on christmas break A. the Hindu belief that life is a cycle of birth, death, and
The label on a carton of pasta salad say the carton. contain 12 cups of salad.if each serving is 2/3 of a cup how many serving of salad does the carton hold.
A store is having a sale on where movies are 15% of their original price. A movie is on sale for $22.10. What is the original price of the movie?
which percent is equivalent to [tex] 5\frac{1}{20} [/tex]? A 5.05% B 5.12% C 505% D 520%
who did the Egyptians blame if crops failed or disease struck