mathildas2009
mathildas2009 mathildas2009
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 5-pound bag of sugar costs $9.25. What is the unit price of the sugar?

Respuesta :

ar1518629
ar1518629 ar1518629
  • 16-11-2020

Answer:

1.85

Step-by-step explanation:

9.25 divided by 5 equals 1.85

Answer Link
amoscastor
amoscastor amoscastor
  • 16-11-2020

Answer:

46.24 or Sugar Price Price; 1 Pound = 16 Ounces Sugar Price Per 1 Ounce 0.01 USD 1 Pound ≈ 0,453 Kilograms Sugar Price Per 1 Kilogram 0.29 USD

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is the surface area? 10 m 10 m 10 m
I need help ASAP! Thank you!
Which of the following best explains the attitude of President Herbert Hoover when the Great Depression began in 1929? A.He created the New Deal to create jobs
For creative writers ! help pls!! Writing prompt: Your phone rings. It looks familiar, you pick up to hear your own voice asking for help.... FINISH THE STORY P
Pls helpppppppp. I need anwsers asap
AYUDENME PORFAVOR!!!​
why did the nations compete in a Naval Arms Race?
balancing of chemical equation​
First, he heated 6 cups of milk and 1 pint of cream in a large pot. Then, he stirred in 4 cups of melted chocolate. How many cups of hot chocolate did Jasper ma
is it right to kick someone out just because they are not on the lease and or had been evicted in the past?