annajoymiami1 annajoymiami1
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

Angelina paid $6.60 for a dozen cupcakes for a birthday party. What is the unit cost for each cupcake? *

Respuesta :

263088
263088 263088
  • 16-11-2020

Answer:

the answer would be 1.82

Step-by-step explanation:

it is this answer because you have to see how much money goes into one cupcake which to put stuff into different places you have to divide 12/6.60

Answer Link
Аноним Аноним
  • 16-11-2020

Answer:

$0.55 Hope this helps!!!!!!!

Step-by-step explanation:

Remember that is that a dozen is equal to 12.

12x= 6.60

/12     /12

x=.55

Answer Link

Otras preguntas

Anne has 24 more cards than Devi.  Anne finds that 3/5 of Devi's cards are equal to 1/2 of her cards.  How many cards does Anne have?
How many grams are in 2.4 moles of sulfur?
How do you convert 2/30 into a percent ?
find the volume of each sphere, both in terms of pi and to the nearest tenth. use 3.14 for pi
How is the horizontal component of velocity for a projectile affected by the vertical component?
How many grams are in 11.9 moles of chromium?
How many grams are in 2.4 moles of sulfur?
convert to fraction .34
How many grams are in 2.4 moles of sulfur?
convert to fraction .34