paigewilliams37
paigewilliams37 paigewilliams37
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

1. Sara has opened her own bakery, where customers can buy three chocolate chip cookies for $2.49.

a. What is the unit price?

Respuesta :

zernidesnikolas
zernidesnikolas zernidesnikolas
  • 16-11-2020

Answer:

The answer on that problem is:0,83$ the one chocolate chip coockie.

Step-by-step explanation:

2,49$÷3 (to find the price of one coockie)

which is 0,83$

Answer Link
emiliebelle8 emiliebelle8
  • 16-11-2020
The answer is .83 cents. The cost of three cookies is $5.49 divided by 3 is $.85 giving you the cost of each cookie.
Answer Link

Otras preguntas

Why is the convolutions in the cerebrum important? And what do they increase?
In one point perspective, whats the line called that separates the ground and the sky
if x=4 and y=5 work out 5xy+x squared
which is a good comparison of the estimated sum and the actual sum of 7 9/12 + 2 11/12?
75% of what number is 27?
What is the value of t 25+6t-7=36
how did Spain's reaction to the revolt in Cuba lead the United States to declare war against spain in 1898
Ben has 55 baseball cards. He will give 1/5 of his cards to his younger brother, Phil. How many cards will Phil get?
a fruit stand has 18 red apples this is 40% of the total apples in the stand. how many apples are there in the stand?
The altitude of an equilateral triangle is 9 meters, what is the side length?