lancewashington625
lancewashington625 lancewashington625
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples and Pizza

1.Based on the information in the table, is the cost of the apples proportional to the weight of apples?

Pounds of apples / Cost of apples

2lbs $3.76
3lbs. $5.64
4lbs $7.52
5lbs. $9.40

Respuesta :

levibiggerstaff1028
levibiggerstaff1028 levibiggerstaff1028
  • 16-11-2020

Answer:

1.88

Step-by-step explanation:

2 divided by 3.76 is 1.88

and you get the same with all of the others

Answer Link

Otras preguntas

which nation is located on a peninsula
In a necklace the ratio of yellow beads to blue beads is 3:1. What percentage of beads are yellow?
compare area to perimeter
explain how the rabbit depend on energy from the sun.
An object is thrown horizontally from the open window of a building. If the initial speed of the object is 20 m/s and it hits the ground 2.0 s later, from what
For all pairs of real numbers M and V where M = 3V + 6, V = ?
Describe what a virion is.
Looking at a cell under a microscope, you note that it is a prokaryote. How do you know?(a)The cell lacks cytoplasm.(b)The cell lacks a cell membrane.(c)The cel
what is the square root of 216?
The add-ins are: 476, 832, 5769, 300, 892, the sun is?