wgilliar5713 wgilliar5713
  • 16-11-2020
  • Mathematics
contestada

Luka wants to buy peaches and a watermelon . Peaches cost $2.99 a pound, and watermelon costs $4.50. he has $15.00 to spend

Respuesta :

myliebook myliebook
  • 16-11-2020

Answer:

2.99: 3   4.50: 5

Step-by-step explanation:

5 plus 3 equals 8.

If he has 15.00 to spend he would get 7 dollars as change.

Answer Link

Otras preguntas

what role does sea water play in the water cycle?
Why did the safavid empire decline so quickly?
Cells that have their own unique structures and functions are _____. A) prokaryotes B) eukaryotes C) specialized D) cells unicellular
the solution is (5,8). what does this mean in context of the problem?
an organism that obtains energy from other orginisms
why was the Berlin conference convened
Suppose that a local trout population exhibits exponential growth by doubling every 4 years. Considering that the initial population were 250 trout, answer the
594 7/25 + 89 37/100= please help with this math problem
HELP ME PLEASE I BEG I REALLY NEED HELP! :(
Four deaths resulted after a clash between antiwar student groups and National Guardsmen at which U.S. college? (A) University of California, Berkeley (B) Kent