nvrsury nvrsury
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 10-pound sack of flour costs $8. What is the cost per 1 pound of flour ?

Respuesta :

Ditipatel Ditipatel
  • 17-11-2020

Answer:

0.80 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link
stephanier0048 stephanier0048
  • 17-11-2020

Answer: $1.25

Step-by-step explanation:

10÷ 8= 1.25

1.25 x 8 =10

Answer Link

Otras preguntas

If the width is doubled, the length is tripled, and the height is quadrupled, then which of the following statements about its volume will be true?
Jason saw his friend Tony at the store. Tony invited Jason to come over and play a new video game. Jason told Tony that he could not go because his mother was e
The outcomes of the battles of Lexington and Concord a: were in favor of the British troops b: showed that the colonists were prepared. c: equally favored the
Evaluate cot(-405°).
what is capacitance? A.The amount of charge stored per volt B.The amount of force coulomb C.The amount of potential per volt D.The amount of energy per charge
The graph of which function has an axis of symmetry at x=3?​
what is a computer ​
the distance between two towns on a map is 6cm. the actual distance between 2 towns is 48km what is the scale on the map​
Read the following information and answer the question. Spanish dancers often use castanets: "two joined pieces of wood or ivory snapped together between the
A supermarket finds that the number of boxes of a new cereal sold increases each week. In the first week, only 26 boxes of the cereal were sold. In the next wee