kednern2031 kednern2031
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

A fruit stand sells 2 oranges for two dollars and fifty cents.
What is the unit price for each orange?

Respuesta :

anthonysc
anthonysc anthonysc
  • 17-11-2020

Answer:

the answer would have to be 1.25

Step-by-step explanation:

Answer Link
natnickison
natnickison natnickison
  • 17-11-2020

Answer:

1 orange= $1.25

2 oranges= $2.50

Answer Link

Otras preguntas

What is an equation for a line with the slope 3/2 that passes through the point (-2,0)
the clown fish hides inside the poisonous tentacles of the sea anemone. since most other fish are unable to survive the anemone’s stings, the clown fish is prot
the banner over the finish line of a running race is 400. centimeters long and 85 centimeters high. what is the area?
how many structures do prokaryotic cells have in common with the eukaryotic cells?
Estimate each product or quotient: PLEASE HELP through 11,13,15 and explain how you got your answer
which did not occur during the Civil Wars in Mozambique and Angola refugees fled from urban areas there was widespread malnutrition there was widespread disease
What was the result of the french and indian war?
What are the scientific tools used to measure mass, volume, temperature, and length?
what is the square root of 199 rounded to the nearest hundredth
What scientific instruments are used to measure volume? This is for a project! PLEASE don't put useless answers!