ma4911 ma4911
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

if John bought 2.5 kgs of rice for $7.50, then what is the unit price of rice?

Respuesta :

batmanmathwiz batmanmathwiz
  • 17-11-2020

Answer:

$3 per kg of rice

Step-by-step explanation:

To find the unit price of the rice, you have to divide the price of 2.5 kgs by 2.5 to get to the base unit of 1 kg.

7.50/2.5=3

So, it is $3 for every kg of rice.

Answer Link

Otras preguntas

Sue and 4 friends buy a box of 362 baseball cards at a yard sale. If they share the cards equally, how many cards will each person get?
Which of the following is not true of art during the Hellenistic period? a. Abstract forms were often used to represent human figures. b. The sculptures were en
At a local animal shelter there are 12 small size dogs and 5 medium size dogs. Every day the small dogs are
How is 8% sales tax like an 8% increase
Answer question 1.a,b,c,d,e plz read question 1
Plz read the question and answer correct plzzz I need help
The filling of which orbital is represented by the transition metals in period 4?
when did home video game systems first become very popular
Please Help! Which of the two individuals inherited an interest in learning from Plato and Socrates? Select two that apply. A. Alexander the Great B. Aristotle
I think D, am I right??What is the speaker's response, in Poe's "Annabel Lee," to his beloved's death? A. He writes poetry about herB. He avenges her deathC. He