92160 92160
  • 17-11-2020
  • Mathematics
contestada

Mike spent $32.86 on 15.5 pounds of grass seed for his yard. What is the price per pound of the grass seed?

Respuesta :

isabellacarranza4 isabellacarranza4
  • 17-11-2020

Step-by-step explanation:

the price per pound of grass is $2.12

Answer Link

Otras preguntas

Two surfaces in contact are moving slowly past each other. As the relative speed between the two surfaces in contact increases, what happens to the magnitude of
3/16 equals -5/4+ G solve for G
This is a graph of y<2x+5 what is true about point A on the graph
ABE fermentation was invented during World War I. O True O False
which statement would most likely have been made by a male american factory worker in the early 1800s
“Not knowing anything is the sweetest life” means what?
y = 3x - 7 Is it linear or exponential
Just answer the one at the bottom
Please help with this
Who created the first mathematical system of perspective in painting?