lorianngarcia
lorianngarcia lorianngarcia
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Cheese cost $6.25 per pound. Which equation best
represents y the total cost of x pounds of cheese?
A.y= 6.25x
B.y= 6.25 + x
C.x=6.25y
D.x= 6.25 + y

Respuesta :

Selvarasen
Selvarasen Selvarasen
  • 18-11-2020

Answer:

The answer is A.

Thank you and please rate me as brainliest as it will help me to level up

Answer Link

Otras preguntas

HELPPPPPP I need to know if those questions are true or false! Please helpppp
HELPPPPPPPPPPPPPPPPPP
if rectangle PQRS is rotated 180° clockwise around the origin what are the new coordinates?
What is the slope of the line defined by the equation y = 3x + 5?​
grandma puts 1/6 tablespoon of pepper into the soup. After tasting 1/8 teaspoon of pepper.How much pepper is in the tablespoon.
Precipitation only occurs as rain. True or false
Write the equation of the line parallel to the line y= 5x + 3 that passes through the point (3,3)
Which of the following is a statement of opinion?
challenges faced by widows in African communities ​
What is one thing besides genetics that can affect your phenotype? Group of answer choices the air you breath all of the answers what you eat Environment