vhhyfxxfuh vhhyfxxfuh
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jill brought a pound of strawberries for 4.00. What is the price per ounce of strawberries

Respuesta :

clonefirex
clonefirex clonefirex
  • 18-11-2020

Answer:

0.25

Step-by-step explanation:

16 ounces = 1 pound

4.00 / 16 = 0.25

Answer Link

Otras preguntas

One of the students must give ___ ‬presentation tomorrow.Does "their" fit into the blank correctly?
what is relationship between the 3s in the number 9338
What are five examples of biotic factors give an example and description.
Which equations could be used to solve the problem? PLEASE EXPLAIN THIS Snow fell steadily, accumulating 14 in. in 4 h. At what rate was the snow falling? Choos
Which describes the Petition of Right relative to the Magna Carta? The Petition of Right overrides the Magna Carta. The Petition of Right reinforces the Magna C
9x+14=2x+35 what is the answer to this I do not get it
A survey was taken of students in math classes to find out how many hours per day students spend on social media. The survey results for the first-, second-, an
half the sum of x and y decreased by one-third y
what's the difference between inferring and predicting
One of the students must give ___ ‬presentation tomorrow.Does "their" fit into the blank correctly?