needhelp209
needhelp209 needhelp209
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

a 1/2 gallon of milk costs 2.50.How much is milk per gallon?Figure that out any way you can.explain
​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 18-11-2020

Answer:

1 Gallon of milk = $5

Step-by-step explanation:

1/2 a gallon + 1/2 a gallon = 1 gallon

2.50 + 2.50 =$5

I hope i helped you :)

Answer Link

Otras preguntas

_________________ is a measure of rock’s ability to hold water.
The band will play for 60 minutes. If the members want to play 5 songs of equal length, how many seconds will each song have to be?
I need help with this ASAP please and thank you.. I have to get it done before morning.. On the line before each of the following sentences, write e. If the ita
Saving a garden in need Which best describes the genre of this play
What is the abbreviation for the measurement of blood pressure? o mmo 0 mmmHg 0 mmHg 0 Hgmo DONE
need help with 3 and 4
Write the equation of the line
23. Which of the following substances could be expected to provide the greatest relief for an acid stomach? (1) bottled spring water (2) baking soda in water (3
For each of the following verbs, write the preterite form that corresponds to the indicated subject pronoun. Modelo: ir / ustedes fueron or ustedes fueron 1. da
Find a world map that indicate the regions where tropical cyclones develop