JohnRossi
JohnRossi JohnRossi
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

An 8-Bar Package Of Soap Sells For $4 What Is The Unit Rate In Cost Per Bar?

Respuesta :

liuyuping090104
liuyuping090104 liuyuping090104
  • 18-11-2020

Answer:

2 dollars

Step-by-step explanation:

If it’s an 8 pack, that is 4 dollars then if you divid, every bar should cost 2 dollars each.

Answer Link
BangChan8
BangChan8 BangChan8
  • 18-11-2020
Each package has 8 individual bars. The package costs 4$. That’s 4$ for 8 bars of soap. Divide by 4 and it’s 1$ for two bars of soap which means
.50 cents per bar of soap
Answer Link

Otras preguntas

AP Human Geography Unit 1: Considering a map is a geographic model, what are some other examples of geographic models?
True or False A subject complement says something in praise of who - or whatever is the subject of the sentence.
in example 4A,simon raised a total of $25.00 for selling 10 candles.if simon raised $30.00 for selling 10 candles ,would the unit rate be higher or lower explai
Why was Georgia governed by different rules than the other southern colonies? A. It was founded for military reasons B. it was founded for Political reasons C.
How many terms are in the expression 20x + 9y
How did interactions between civilizations of Mesopotamia contribute to the advancement of those civilizations A) Defeating in trading with neighboring people
1.4/7`in simplest form
How to write six billion sixty- seven million four hundred four thousand thirteen and nineteen thousandths in standard form?
definition of reconnaissance
True or false: niacin is a B-complex vitamin.