devoin devoin
  • 18-11-2020
  • Mathematics
contestada

A package of 24 pencils costs $3.60. What is the cost per pencil?

Respuesta :

jocelynmataa
jocelynmataa jocelynmataa
  • 18-11-2020

Answer:

6.66666666667

Step-by-step explanation:

Answer Link
Аноним Аноним
  • 18-11-2020

Answer: 6.66

Step-by-step explanation: because you have to divide 24/3.6

Answer Link

Otras preguntas

Discuss the two main causes of skin cancer. EDG2021
Which statement is true?
aids cannot be transmitted by​
Which three sentences describe key events in the settlement and development of the Massachusetts Bay Colony?A John Winthrop became the leader of the colony. B T
how can you rewrite the force formula (f=ma) to solve the acceleration?​
Unlike Electromagnetic waves, Mechanical waves need a to transfer energy
Amit solved the equation 5/12 = -x/420 for x using the steps shown below. What is Amit's error?5/12 = -x/4205/12(420) = -x/420(420)x = 175A: Amit should have mu
Tell me what you think in galaxies do aliens exist tell me why and your view Step by step
WILL MARK BRAINLIST What are the guiding principles of Georgia’s government? Check all that apply. the rule of law popular demand protection of rights limited
Think about how to use the interactive tool to form an expression equivalent to –x + ( –3x) + 12 – 9. An equivalent expression is __ + 3